Frykstad Clara Elfs jernväg

Frykstad-Clara Elfs jernväg var Sveriges första järnväg för allmän trafik mellan sjön Fryken i Kil och Lyckan i Forshaga.
Den 5 maj 1849 togs det första spadtaget och den 5 september samma år kunde kung Oscar I inviga järnvägen som trafikerades mellan 1849–1871. De första åren drogs tåget av oxar och hästar men 1855 skaffades ångloket "Fryckstad". Det fanns stränga regler för lokföraren. Han kunde få böta om han körde för fort, var berusad eller "för stursk i tjänsten". Det som transporterades på järnvägen var passagerare, järn, skogsprodukter och spannmål. Loket "Fryckstad" finns att beskåda på Sveriges järnvägsmuseum i Gävle. Läs mer om loket på DigitaltMuseum. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
På östra sidan om väg 714, mellan Fryksta station och Lyckan i Forshaga finns 8 kilometer banvall kvar.
Frykstad Clara Elfs järnvägsmuseum
Den gamla vagnhallen, vid södra änden av Fryken består av vagnar och andra minnen från Sveriges första järnväg som trafikerades 1849–1871.
Muséet är under omstrukturering och därför tillfälligt stängt. För mer information kontakta: Frejaföreningen, 070-633 45 01.
Sidinformation
- Sidan uppdaterad:
- 9 oktober 2025