Kommunfullmäktige den 25 september 2025

Här är några av besluten från kommunfullmäktiges sammanträde den 25 september. Det justerade protokollet hittar du här. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Handlingsplan förorenade områden
Syftet med handlingsplanen är att ge kommunen förutsättningar för ett mer strategiskt och systematiskt arbete för att nå myndighetsnämndens mål om att minska riskerna kring förorenade områden och dess påverkan på människors hälsa och miljön, att optimera den avgiftsbelagda delen av tillsynen och möjligheten att söka statliga bidrag, samt uppfylla andra regionala och nationellt satta mål.
Kommunfullmäktige beslutar att godkänna handlingsplanen för förorenade områden med tillhörande bilagor.
Redovisning av kommunalt partistöd 2024 samt utbetalning 2026
Fullmäktige måste fatta årliga beslut om utbetalning av partistöd. Enligt kommunens regler för partistöd utbetalas partistöd årligen i förskott efter beslut av kommunfullmäktige i augusti månad. Om inte redovisning enligt har inkommit inom föreskriven tid, utbetalas inget stöd för nästkommande år.
Redovisning av partistöd 2024 har inom den stipulerade tiden inkommit från samtliga partier.
Kommunfullmäktiges beslut
- Kommunfullmäktige har tagit del av redovisningen av partistöd 2024.
- Kommunfullmäktige beslutar att partistöd 2026, efter ansökan, ska betalas ut till samtliga partier som är representerade i fullmäktige: Socialdemokraterna, Centerpartiet, Moderaterna, Sverigedemokraterna, Kristdemokraterna, Liberalerna, Miljöpartiet och Vänsterpartiet.
- Partistödet finansieras via medel anslagna till partistöd i budgeten 2026.
Ändring i taxa för prövning och tillsyn enligt alkohollagen med anledning av gårdsförsäljning
Den 1 juni 2025 infördes en möjlighet till småskalig försäljning av alkoholdrycker i Sverige. I samband med det får myndighetsnämnden ansvar för prövning och tillsyn av gårdsförsäljningen. För att kommunen ska kunna ta betalt för sin prövning och tillsyn enligt alkohollagen behöver den befintliga taxan kompletteras.
Myndighetsnämnden behandlade ärendet den 13 augusti och har lämnat förslag till beslut.
Kommunfullmäktige beslutar om följande avgifter fr.o.m. 2025-11-01
- Införa en avgift om 11 172 kr för prövning av gårdsförsäljning.
- Införa en fast årlig avgift om 6 323 kr för tillsyn av gårdsförsäljningstillstånd
- Avgifterna ska följas upp årligen för att säkerställa att vi uppnår högsta möjliga kostnadstäckning via taxor och avgifter på en konkurrenskraftig nivå.
Svar på medborgarförslag
Hastighetssänkande åtgärder på Skogsvägen-Sveagatan
Förslagsställaren föreslår en upphöjd korsning med övergångsställe vid Skogsvägen-Sveagatan på samma sätt som vid korsningen Skogsvägen-Västra Torggatan.
Kommunfullmäktige beslutar att medborgarförslaget är besvarat i och med att förvaltningen under våren 2026 påbörjar planering inför arbeten mellan Fabriksgatan och Sveagatan. I projekteringen för dessa arbeten kommer förvaltningen att se över alternativa lösningar. Förvaltningen är medveten om att trafikanter håller en hög hastighet på Sveagatan och kommer att placera ut mobila hastighetsdisplayer.
Förbättring kring farthinder på Apertinsvägen
Förslagsställaren menar att de nuvarande farthindren, chikanerna, på Apertinsvägen är ineffektiva då de inte sänker hastigheten på längre sikt. Förslagsställaren föreslår att nuvarande farthinder tas bort och i stället införs exempelvis digitala hastighetsskyltar som visar bilisternas hastighet.
Kommunfullmäktige beslutar att medborgarförslaget är besvarat med hänvisning till förvaltningens uppfattning: ”Förvaltningen är medveten om att det förekommer synpunkter, både negativa och positiva, gällande chikanerna på Apertinsvägen. Chikanerna installerades som en trafikdämpande åtgärd efter upprepade synpunkter om höga hastigheter på vägen. Att smalna av körbanan via exempelvis chikaner är en metod som visats sig ge sänkta hastigheter över tid. Att ta bort chikanerna och återställa vägen kommer kosta ca 450 000 kronor, uppsättning av fyra digitala hastighetsskyltar kostar cirka 200 000 kronor. Förvaltningen arbetar i enlighet med beslutade investeringar och utrymme finns inte i beslutat investeringsbudget till att ta bort chikanerna, återställa vägen och sätta upp digitala hastighetsskyltar.
Digital hastighetsskylt finns uppsatt på Apertinsvägen och vid uttag av information ser förvaltningen att den har hastighetsdämpande effekt. Vid omvärldsbevakning ser förvaltningen att digitala hastighetsskyltar tillsammans med annan trafikdämpande åtgärd ger sänkta hastigheter över tid.
Förvaltningen kommer under hösten att undersöka om det är möjligt att kunna sänka hastigheten på sträckan till 40 km/h.”
Anslagstavla på Storgatan och Sannerudsvallen
Förslagsställaren anser att det behövs en ny anslagstavla vid Storgatan och på Sannerudsvallen.
Kommunfullmäktige beslutar att bifalla renovering av anslagstavla på Storgatan och beslutar om uppsättning av ny anslagstavla på Sannerudsvallen.
Nya inkomna medborgarförslag
Kommunfullmäktige beslutade att följande inkomna medborgarförslag ska skickas till kommunstyrelsen för beredning.
- Medborgarförslag om möjlighet till ökad barnomsorg för tvillingsyskon
- Medborgarförslag om att låta sommarjobbare rensa upp och städa vid Stranden vid Frykens badplats
- Medborgarförslag om rondell med övergångsställe vid Dalliden-västra Stenåsenkorset
- Medborgarförslag om tömningsplats och vattenfyllning för husbil
- Medborgarförslag om linbana till Gröna torget
- Medborgarförslag om brygga och hopptorn Hagudden samt förbättring av grusvägen
- Medborgarförslag om hundrastgård i Fagerås
- Medborgarförslag om att bygga en återvinningsstation i Lene vid tågstationen
- Medborgarförslag om äldreboende på Hannäsudden
- Medborgarförslag med önskemål om att skapa ett nytt friluftsområde
- Medborgarförslag om möjlighet för anställda att få leasa elcykel via bruttolöneavdrag
- Medborgarförslag om säker gångväg mellan Trångstad och Tolita skola
- Medborgarförslag om ändring av gällande hastighetsbegränsning väg 715
Sidinformation
- Sidan publicerad:
- 7 oktober 2025