Gå till innehåll
Driftinformation 7

Feriepraktikanter anordnade Pippiteater och sommarlovskul

[ARKIVSTÄMPEL]

Sidan kan innehålla inaktuella uppgifter!

En grupp ungdomar vinkar mot kameran

Fredag 4 juli var det avslutning för de flesta av våra feriepraktikanter. Kilsborna fick bland annat delta i vattenkrig på Gröna torget och uppleva en teaterföreställning på Kils bibliotek.

Ett nittiotal ungdomar mellan 16 och 19 år har i sommar haft feriepraktik på Kils kommun. Under tre veckor får de prova på olika yrken inom kommunens verksamheter. Flera av ungdomarna utökar också den kommunala servicen, genom att praktisera som simledare, anordna aktiviteter för barn och seniorer och skapa offentligt konst.

fem ungdomar i mintgröna tröjor står på stranden i Fryksta

Simledare vid Fryksta badplats.

Pippiteater

Elva kulturferiepraktikanter spelade "Pippi flyttar in" på Kils bibliotek inför fullsatt publik. Ungdomarna har bearbetat manus, skapat koreografi, scenografi och rekvisita.

–Alla har en realtion till Pippi, som i år också firar 80 år, berättar handledaren Tanja Kortelainen.

tre unga skådespelare flätar håret på en fjärde skådis

Förberedelser inför teaterföreställning.

Praktikanterna har turnerat runt på flera förskolor och även spelat för de boende på Sannerudshemmet.

–Vi har gjort två-tre föreställningar per dag så det har varit intensivt, berättar Klara Milants som spelar Prussiluskan.

Pippi Långstrump och andra karaktärer på scenen

Teatererfarenheten skiljer sig år. Någon ska gå teaterinriktning på gymnasiet, andra har ingen scenvana sedan tidigare.

–Jag har varit med i skolshowen, men annars är det nytt med teater. Vi har varit ett bra gäng. Nu ska vi fira med att äta kladdkaka och sova, berättar Elias Nilsson, som spelar Tommy.

En människostor nalle deltar i vattenkrig på Gröna torget

Sommarlovskul på Gröna torget

Sommarlovskul med aktiviteter för sommarlovslediga barn har varit mycket uppskattat. Finalen på Gröna torget var ett uppskattat vattenkrig.

Ungdomarna har även besökt förskolor och anordnat aktiviteter för seniorer.

Glad pojke med vattenballong

Malcolm tyckte det var jättekul med feriepraktikanternas vattenlekar.

Glad flicka på Gröna torget

Lillasyster Stella gav sig också in i vattenkriget. –Vi har varit med på Gröna torget flera av dagarna. Det har varit väldigt bra aktiviteter, berättar mamma Frida.

En fantastisk insats

–Det är engagerade och imponerande ungdomar. De har gjort en fantastisk insats under sin feriepraktik, säger Charlotta Magnusson, kultur- och fritidschef.

Nästa praktikperiod startar 21 juli. Då kommer nya feriepraktikanter, som kommer att prova på yrken inom bland annat gata, vård och omsorg.

Stort tack till alla årets feriepraktikanter!

ryggtavlan av ungdom som sitter på Gröna torget. På tröjan står det På rätt spår. I bakgrunden leker barn.

Feriepraktik ska ge en inblick i arbetslivet och en möjlighet att lära känna Kils kommun som arbetsgivare. I sommar har vi även erbjudit kulturferiepraktik i samarbete med Region Värmland.

Sidinformation

Sidan publicerad:
8 juli 2025